Bylinková zahrádka
Začátkem léta 2020 byla u soutického muzea přetvořena stávající bylinková zahrádka. Doplněny byly kameny, štěrkové plochy a hlavně rostliny. Kamenný pás nad zídkou nyní zve návštěvníky k prohlídce a k vychutnání záplavy vůní a barev.
Stávající bylinky byly z větší části zachovány, případně přesazeny na jiná místa. Aromatické koberce levandule, šalvěje, máty, dobromysle a smilu italského (zvaného maggi) byly doplněny dalšími zajímavými rostlinami. Celkem bylo dosazeno 23 nových druhů vytrvalých bylinek. Výsevem léčivých letniček a dvouletek – např. slézů, divizen, proskurníků a měsíčků byl doplněn prostor za lavičkou, která zve k odpočinku. Kamenné popisky označující rodové názvy rostlin usnadní jejich správné určení.
Nabízí se využití bylin k tvorbě voňavých dekorací, kytic, ochucování pokrmů a především k prevenci a léčení širokého spektra nemocí. Některé podporují imunitu (např. třapatka nachová). Z druhů působících proti bolestem v krku a při zánětech můžeme použít např. řepík, šalvěj a mateřídoušku. Trávení podporují a upravují např. máta, dobromysl, čínská pažitka, pelyněk, maří list balšámový, který se zároveň používá jako přírodní repelent. Z ženských bylin je kromě kontryhele zastoupen i málo známý koprník štětinolistý využitelný v gastronomii jako vytrvalá náhražka kopru. Na nervy blahodárně působí kozlík lékařský. Při krvácení ze sliznic a infekčních zánětech lze využít např. krvatec toten.
Kromě českých bylin byly doplněny i mnohé bylinky nepůvodní. Ze středomořských druhů zde najdeme např. rozmarýn, routu či svatolínu. Modrý boubelík velkokvětý, který pochází z Asie a květem připomíná zvonek působí protizánětlivě, podporuje vykašlávání a léčí onemocnění spojená s plícemi. Činnost srdce a ledvin upravuje srdečník sibiřský z Dálného Východu. V podvečer či za podmračných dnů otevře své žluté květy pupalka, která pochází ze Severní Ameriky. Olej z jejích semen obsahuje nenasycené mastné kyseliny nezbytné pro náš organismus, samotné květy jsou velmi chutné.
Při návštěvě soutického muzea bylinkovou zahrádku nepřehlédnete. Doufám, že Vás nejen potěší a poučí, ale že ve Vás také zažehne zvídavost pro zkoumání tichého světa rostlin a možná i pro vlastní zahradnickou tvorbu.
Ing. Šárka Michálková